10GBASE-ER SFP+ 1310nm 40km DOM Duplex LC/UPC SMF Optical Transceiver Module
14 products sold in last 3 hours
Selling fast! Over 15 people have in their cart
27 people are viewing this right now
  • Check Mark Estimated Delivery : Up to 4 business days
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
  • PayPal
  • Apple Pay
Guaranteed Safe And Secure Checkout
Compliant to SFP+ MSA
Fully RoHS Compliant
All metal housing for superior EMI performance
IPF compliant mechanics (SFF-8432 Rev 4.3)
Operating data rate 8.5-10.51875Gbps
Uncooled 1310nm DFB Laser
High sensitivity PIN photodiode and TIA
Up to 40Km
LC duplex connector
Hot pluggable 20pin connector
Low power consumption <1.0W
0oCto 70oCoperating wide temperature range
Single +3.3V±5% power supply